E-Satış  
  1. No pasaran…

'Basından...

Ahmet Kaya, almış bir gün eline Orhan Kotan\'ın tek şiir kitabını, girmiş stüdyoya, baştan sona okumuş. Daha önceki albümlerde \"Gururla Bakıyorum Dünyaya\", \"Özgür Çağrı\", \"Dosta Düşmana Karşı\" başlıklarıyla da başvurmuştu Kotan\'a... Orhan Kotan, Ahmed Arif gibi, tek kitaplı (\"Gururla Bakıyorum Dünyaya\") bir şair.

Aynı zamanda, \'70\'lerde sosyalist ve Kürt hareketlerinin öncü isimlerinden (çeşitli kitaplarının yanısıra, Rizgari dergisinin de kurucuları arasında). O da bir 12 Eylül sürgünü; 1998\'de gözlerini son kez kapamış... İki sürgünün buluştuğu \"Gözlerim Bin Yaşında\", iki ismin hatrına da alınmalı. Ahmet Kaya\'nın nasıl şiir okuduğunu zaten birçoğu yarı yarıya şiir olan şarkılarından biliyoruz. Hem sesini özledik, hem böyle okuyuşa muhtacız.

Merve Erol
Express Aralık sayısıAhmet Kaya’nın ağzından şiirler

Ahmet Kaya\'nın şiir albümü \'Gözlerim Bin Yaşında\' çıktı. Altı yıl önce hayatını kaybeden müzisyenin eşi Gülten Kaya\'nın kurduğu GAM Müzik etiketiyle yayımlanan albümde, Ahmet Kaya\'nın kendi sesinden Orhan Kotan şiirleri yer alıyor. 71 dakikalık albümde 26 adet şiir bulunuyor. Albümün kartonetinde Ahmet Kaya\'nın orijinal el yazısıyla sevenlerine hitaben yazdığı mektup ve eşi Gülten Kaya\'nın Ahmet Kaya\'ya hitaben yazdığı mektup bulunuyor. Ahmet Kaya ile detaylı bilgiler için www.ahmetkaya.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

21 Aralık 2006 / Radikal gazetesi (Kültür Sanat)


‘Ahmet Kaya yaşıyor’ efsanesiyle tanıtım

Ahmet Kaya’nın ölmeden önce okuduğu ancak hiç yayınlanmayan şiir ve şarkılar, her yıl birer birer piyasaya sürülüyor. ‘Ahmet Kaya ölmedi’ efsanesi de bu albümlerin tanıtımında kullanılıyor.

Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’nın yönettiği GAM Müzik, geçtiğimiz haftalarda yine Ahmet Kaya’nın ölmeden önce kaydettiği şiir ve şarkılardan oluşan bir albüm yayınladı. ‘Gözlerim Bin Yaşında’ aslı albümün tanıtım bülteninde en çok dikkat çekense, sanatçının ölmediği efsanesinin kullanılması oldu...

Sanatçının yıllar önce stüdyoda okuduğu ve piyasaya çıkarmayı uygun bulmadığı bütün şarkı ve şiirleri teker teker piyasaya süren şirket, albüm tanıtımında şu cümleyi kullandı: “Tam 6 yıl önce aramızdan ayrılan sanatçı Ahmet Kaya’nın diskografisine şaşırtıcı biçimde her yıl yeni bir albüm ekleniyor.”

Tüm şiirlerin ‘yepyeni’ olduğu vurgusunun yapıldığı tanıtımda, Kaya’nın aslında hayatta olduğuyla ilgili efsaneye de yer verildi.

Kaya’nın Sesi!
Bu iş öyle abartıldı ki; Gam Müzik’in telesekreter kaydında bile Ahmet Kaya konuşuyor: “Aradığınız numarayı biliyorsanız tuşlayın. Bilmiyorsanız 14’ü tuşlayın!”

Bülent İpek
19 Aralık 2006 / Sabah gazetesiAhmet Kaya\'nın sesinden dizeler ve anılar aramızda

Altı yıl önce Paris\'te sürgündeyken aramızdan ayrılan sanatçı Ahmet Kaya\'nın albümlerine bir yenisi daha eklendi. Hakkında \'yaşıyor\' tarzı efsaneler üretilen ve halen ölmediğine birçok insanın yürekten inandığı Kaya\'nın ilk kez tamamı yepyeni şiirlerden oluşan 71 dakikalık albümü, piyasalarda.

\'Gözlerim Bin Yaşında\' adlı bu yeni albüm, Kaya\'nın eşi Gülten Kaya tarafından kurulan GAM (Gülten Ahmet Melis) Müzik etiketiyle çıkarken, içinde tam 26 şiir ve Ahmet Kaya\'nın orijinal el yazısıyla sevenlerine hitaben yazdığı ve Gülten Kaya\'nın da Ahmet Kaya\'ya yazdığı iki mektubu da bulunduruyor.

1998 yılında İsveç\'te yaşamını yitiren şair Orhan Kotan\'a ait şiirlerin ve ona özel bir sayfanın da bulunduğu bu yepyeni albüm Ahmet Kaya diskografisi için de bir ilk olma özelliğine sahip.

Ahmet Kaya\'nın yokluğunda Gam Müzik tarafından devam ettirilen Ahmet Kaya müzikal süreci, bu çalışmayla birlikte 21. albüme ulaşmış bulunuyor. Gülten Kaya, müzik sektörünün içine girdiği krize karşın her albümüyle yokluğunda bile önemli tirajlara ulaşan Ahmet Kaya\'ya hitaben yazdığı ve bu albümde yer verdiği mektubunda büyük sanatçıya şöyle sesleniyor:
\"Sevgili, Benim de gözlerim bin yaşında! Sen yoksun diye\"

Albümdeki şiirler şöyle: Aklanacak Dünya, Nabzım Bir Devrim Sabahında, Buğday Tanesi, Mart Şiirleri, Dosta Düşmana Karşı, 2. Kural, 1. Kural, 3. Kural, Sevdalıyım Sana, Gereği Düşünülür, 6. Kural, Gururla Bakıyorum Dünyaya, Son Yerine, Nehri Destanı, Bu Şiirin Kuralsız Son Sözü, 7. Kural, İçten İçe, Dönemeç, Büyü, 5. Kural, Umut, Peşmerge, Halkların Kardeşliği Adına, 4. Kural, Bu Sevda, Çağrı.

14 Aralık 2006 / Birgün gazetesi (Kültür Sanat)